|
Weight |
|
Collinsville |
Record |
Opponent
- First State Match Fri. |
Last Year |
106 |
FR |
Connor Henson |
31-10
|
Chickasha's
Montana Moon (34-3) |
n/a
|
113 |
So |
Xavear Cullors |
31-16
|
Piedmont's
Logan Chappell (34-9) |
qualified
|
120 |
JR |
Gunner Hamm |
26-14
|
Piedmont's
Mitchell Lance (28-9) |
qualified
|
126 |
|
-open- |
|
|
|
132 |
JR |
Nate Keim |
42-6
|
Altus' Jamie
Craig (34-13) |
1st
@126
|
138 |
JR |
Ryce Haymaker |
28-10
|
Lawton Mac's
Hunter Jump (28-5) |
n/a
|
145 |
SR |
Justin Walker |
41-9
|
Piedmont's
Alex Cardenas (30-13) |
2nd
@132
|
152 |
JR |
Elijah Tanner |
46-3
|
Piedmont's
Wyatt Lewis (26-14) |
1st
@145
|
160 |
So |
Tony Connor |
34-10
|
Del City's
Taylor Wright (3-2) |
n/a
|
170 |
SR |
Josh Arnold |
37-12
|
Altus' Shannon
Ybarra (32-7) |
4th
@170
|
182 |
FR |
Trace Dougherty |
16-15
|
Shawnee's Caleb
McClaurin (19-2) |
n/a
|
195 |
SR |
Roc Robbins |
35-6
|
Noble's Trevor
Long (33-6) |
2nd
@195
|
220 |
|
-open- |
|
|
|
285 |
|
-open- |
|
|
|
|
Top
4 Regional Finishers Qualify For State
|
Regional
Wrestling --
Connor Henson- 3rd
Xavear Cullors- 3rd
Gunner Hamm- 4th
Nate Kiem- 1st
Ryce Haymaker- 2nd
Justin Walker- 1st
Eli Tanner- 1st
Tony Conner- 2nd
Josh Arnold- 3rd
Trace Daughtry- 4th
Roc Robbins- 2nd
Team finished 2nd
-- Brooke Eigenheer 2/21/2016 |
The Cardinal
Wrestlers advanced 11 to the State Wrestling Tournament next weekend
in Oklahoma City.
106 Connor Henson
113 Xavear Cullors
120 Gunner Hamm
132 Nate Keim
138 Ryce Haymaker
145 Justin Walker
152 Elijah Tanner
160 Tony Conner
170 Josh Arnold
182 Trace Dougherty
195 Roc Robbins
-- Wayne Arnold 2/21/2016
|
|
Cards
qualify 11 for state tournament. -- Nate Keim, Justin
Walker, Eligah Tanner won regional championships leading Collinsville
to a 2nd place team finish at the Class 5A Eastern Wrestling Regional
at Tahlequah. Ryce Haymaker, Tony Connor and Roc Ribbins finished
second while Conner Henson, Xavier Cullors and Josh Arnold placed
3rd. Gunner Ham and Trace Dougherty finished 4th. -- Jim Riley 2/20/2016 |
|
Collinsville
is .5 points behind Coweta going into the second day of the regional
wrestling tournament. Nate Keim, Bryce Haymaker, Justin Walker,
Elijah Tanner, Tony Connor and Roc Robbins won in the semis and
will wrestle for 1st on Sat night at 6:00. Everyone else is still
in the tournament trying to stamp their ticket to the State tournament
in OKC. -- Jim Riley 11am Saturday Feb. 20, 2016 |
|
Class 5A East
at Tahlequah -- Regional Wrestling Tournament (Friday/Saturday
Feb. 19/20) --
Bishop Kelley, Carl Albert, Claremore, Collinsville, Coweta, Duncan,
Durant, East Central, Edison Prep, Glenpool, McAlester, Memorial
(T), Nathan Hale, Pryor, Skiatook, Tahlequah |
|
|
|
|
|
Home
(email questions/comments to wrightted@aol.com).
Ted Wright -- last update 2/25/2016 (WrestleQualifiers2016.html)
www.cvilleok.com
Copyright 2016 -- Collinsville, Oklahoma
(Reload 7/17/2017)
|
|
|
|
|